راهنمای خرید چادر مسافرتی

راهنمای خرید چادر مسافرتی

چادر مسافرتی اقامتگاه موقت و خانه ای است قابل حمل که بسیار در سفرهای کوتاه و طبیعت گردی مورد استفاده قرار میگیرد.چادر مسافرتی در هر شرایطی از شما دربرابر آفتاب و گرما، باران و سرما، باد و حشرات محافظت می کند و آسایشیک سفر را برای مسافران به همراه می آورد.

امروزه چادرهای مسافرتی تنوع زیادی پیدا کردند و در رنگها، ابعاد و کاربردهای مختلف تولید و درسراسر جهان به فروش می رسند.قیمت چادر مسافرتی براساس ظرفیت ،جنس پارچه، جنس تیرک ها، مدل طراحی چادر متفاوت است.

ظرفیت چادر مسافرتی

معمولا ظرفیت تعداد افراد نشسته دو برابر تعداد افراد خوابیده است. به عنوان مثال در چادر دو نفره تعداد افراد نشسته ۴ نفر و تعداد افراد خوابیده دو نفر محسوب می شود.

هرچقدر که ظرفیت چادر بالاتر رود وزن چادر بالاتر می رود و بسته بندی آن بزرگتر می شود . برای همین منظور افرادی که پیاده روی یا کوله گردی دارند باید نهایتا از چادرهای با ظرفیت ۳ الی ۴ نفر خوابیده و با بسته بندی مناسب کوله استفاده کنند.

جنس پارچه چادر مسافرتی

استحکام پارچه چادر مسافرتی، نفوذ ناپذیری پارچه در برابر رطوبت و باران، دوام و انعطاف پذیری پارچه چادر مسافرتی و زیبایی و ظرافت پارچه چادر مسافرتی،باید معیاریک خریدارباشد.

جنس پارچه  یکی از مهمترین معیارهای تعیین قیمت چادر است. چادرها در جنس های پلی استر، برزنت و شمعی تولید می شوند. بسته به کاربرد چادر جنس های مختلفی به کار می رود .برای چادرهای با ظرفیت بالای ۱۰ نفر و سبک خیمه ای معمولا از پارچه برزنت استفاده می شود و برای چادرهای مسافرتی کم حجم از پلی استر .

تراکم پلی استر بکار رفته و خاصیت هایی مثل ضد آب و ضدآتش بودن یا انعطاف پذیری و نرمی پارچه در تعیین قیمت چادر مسافرتی تاثیر گذار هستند.

جنس تیرک های چادر مسافرتی

تیرک یا عصا حکم استخوان های یک چادر را دارند. برای اینکه چادر براحتی نصب شود و دربرابر باد مقاوم باشد باید تیرکهای مقاومی داشته باشد. همچنین برای اینکه برای حمل سبک باشد باید تیرکهای کم و از جنس سبکی داشته باشد.

تیرک از جنس آلومینیوم و فایبرگلاس جزو سبک ترین تیرکها و تیرکهای آهنی جزو مقاوم ترین ها محسوب می شوند.

انواع چادرهای مسافرتی :

انواع چادرها از نظر نوع مصرف  

انواع چادر از نظر شکل ظاهری

که در ادامه  توضیحات بیشتری برای هر کدام داده می شود

چادرهای مسافرتی از نظر نوع مصارف  در پنج دسته کلی طبقه بندی می شوند:

۱ – چادر مسافرتی تابستانی

این نوع چادرها با حداکثر توانایی تهویه هوا و مقاوم در برابر هجوم حشرات در تابستان طراحی شده اند. چادرهای جنس خوب از این نوع بدلیل داشتن سیستم های اسکلتی قوی و پوشش های مقاوم در برابر باران  می توانند بخوبی در برابر بادهای ملایم و نیز طوفانهای تابستانی مقاومت کنند.  این چادرها سطح گسترده شبکه ای بجای نایلون دارند که علاوه بر جلوگیری از ورود حشرات به داخل چادر باعث جریان یافتن هوای تازه در چادر نیز می شوند.

۲ – چادر مسافرتی سه فصله

هدف از طراحی این چادرها گرم و خشک ماندن فضای داخلی آن در طول فصل های بهار تا پاییز است. این چادرها در برابر بادهای شدید مقاومند اما مقاومتی در برابر وزن برف و تگرگ ندارند. دیواره های این چادر ترکیبی از شبکه توری و سیستم تهویه است که در نتیجه آن علاوه بر محافظت در برابر باد و باران، تهویه مطبوعی نیز ایجاد می شود.

۳ – چادر مسافرتی قابل تغییر شکل

این نوع چادرها برای علاقه مندان به سفری طراحی شده است که سفر در همه نوع شرایط را تجربه می کنند. طراحی ترکیبی این نوع چادرها متشکل از بخش های راهرو مانند، باران گیر و پایه هاست و در نتیجه در تابستان گرم در برابر آفتاب و در طوفانهای شدید دربرابر باد مقاوم اند. دیواره های این چادر پنجره های مشبکی با پنلهای نایلونی  محکم دارد که در هوای بد و بارانی می توان زیپ آن را بست. تنها نکته منفی در مورد این چادرها وزن سنگین آن  نسبت به انواع دیگر چادرهاست.

۴ –  چادرمسافرتی  زمستانی/ چادرهای مخصوص کوهنوردی

این نوع چادرها مجهز به پایه های  محکم  و چندین حلقه آویزان در نقاط کلیدی چادر هستند و برای شرایط سخت و بحرانی طراحی شده اند . این  چادرهای مسافرتی ارتفاع کمی داشته و تخته سنگ مانند هستند و در نتیجه در برابر باد مقاوم هستند.  کانالهای زیادی در این نوع چادرها وجود دارد و بهمین دلیل جمع کردن آن راحت است.

۶ – چادرهای مسافرتی تارپ

این چادرها مورد توجه آن دسته از افراد علاقه مند به سفری است که به مسافرت با بار فوق العاده سبک علاقه مند هستند. تارپها ورقه محکم نایلونی یا پلی استری هستندکه می توان به درخت، ریشه ، بولدرها یا تیرکهای مخصوص  متصل کرد. برای آنکه این نوع چادرها تبدیل به بهترین پناهگاه شوند فرد باید به مهارتهای گره زدن کاملا آگاه بوده و تسلط داشته باشد.  و از آنجاییکه هیچ دیواره و سقفی وجود ندارد هیچ نوع محافظتی در برابر حشرات ایجاد نمی شود  اما  برای آب و هواب نامناسب کاملا مناسب اند.

انواع چادرهای مسافرتی از نظر ساختمان و شکل ظاهری :

۱ – چادر مسافرتی گنبدی

چادرهایی که دو تا میله یا تیرک به صورت ضربدر زده می شود ولی نسیت به چادرهای تونلی در برابر باد استحکام کمتری دارند.

چادرهای گنبدی شکل اشکال، اندازه و ساختارتیرک متفاوتی دارند و در بیشتر آنها سقف های  کاذب و قوسی شکلی وجود دارد که باعث مقاومت مناسب  چادر در برابر باد شده  و نیز ایجاد فضای داخلی مناسب و کافی هم در آن ایجاد می شود.

۲ – چادر مسافرتی سرخپوستی یا چادرهای هرمی

در طراحی این سرپناهها ازلایه محافظ در برابر شرایط بد جوی استفاده شده است که به یک تیرک مرکزی افقی متصل است و روش نصب آن به نوعی است که در انتها یک خیمه مخروطی شکل برپا می شود. نسبت فضا به وزن نسبت جالبی است ولی طراحی بدون کف آن به معنای عملکرد بهتر این چادر در هوای بارانی و مرطوب و نیز محافظت بهتر در برابر حشرات است.

۳ – چادر مسافرتی حلقه ای یا  تونلی شکل

چادرهای حلقه ای، تونلی شکل یا لوله ای مانند در خصوصیت خوب دارند: وزن مناسب و مقاومت در برابر آب و هوای بد. این چادرها توانایی برپایی به صورت مستقل را ندارند و در نتیجه برای برپایی به مقدماتی خاص و تکیه گاه نیاز دارند.

۴ – چادر مسافرتی با فریم ای شکل

این چادرهای ساده، سبک و اغلب ارزان قیمت  بوده و دیواره های شیب داری دارد که فضای قسمت بالای سر و آرنج را محدود می سازند. از آنجاییکه دیواره های جانبی وسیع این نوع چادرها توانایی ایستادگی در برابر بادهای تند و خشن را دارد استفاده از آنها در شرایط سخت بسیار مفید و مناسب است.

۵ – چادر مسافرتی با فریم ای شکل تغییریافته

در طراحی این چادرهای مسافرتی از یک تیرک حلقه ای مرکزی، یک تیرک خمیده و یا دیواره های جانبی منحنی دار استفاده شده است تا  فضای داخلی بیشتری ایجاد شده و پیکربندی آن نسبت به مدل فریم ای شکل دار استاندار مقاومت تر و با ثبات تر باشد.

۶ – چادر مسافرتی عصایی

چادرهایی هستند که پارچه از تیرکها جدا بوده و تیرکهای تاشونده آنها پس از باز شدن داخل لبه های چادر رفته و چادر سرپا می شود . این چادرها برای کوهنوردی و کوله گردی مناسبند چون به دلیل تاشدن تیرکها بسته بندی جمع و جوری دارند.

۴ – چادر مسافرتی اتوماتیک

چادرهایی هستند که تیرکها به چادر وصل هستند و با یک یا چند حرکت ساده باز و بسته می شوند. این چادرها برای کمپینگ مناسبند چون معمولا به دلیل ساختار اتوماتیک وزن بالایی دارند.

۵ – چادر مسافرتی خیمه ای

برای کمپینگ با تعداد افراد بالا و زمان طولانی مناسب هستند این چادرها ارتفاع زیادی دارند و پارچه و تیرکهای سنگینی دارند و نصب آنها کمی سخت و زمانبر است .به همین دلیل فقط برای سفرهای با خودرو و زمان طولانی مناسبند.

چادرهای بالا می توانند دو پوش یا تک پوش باشند.

چادر  تک پوش

در این نوع از چادرها تنها یک پوش چادر را می پوشاند و در اینصورت تنها خاصیتی که دارد قابلیت تنفسی آن است. و به دلیل نداشتن پوش دوم دیگر چادر ضد آبی نمیتواند باشد. پارچه ای که این چادرها از آن درست می شوند در سه لایه ی مختلف که به وسیله ماده ای چسبانده شده اند. درست شده است که جنس آن ها نایلون است.

پارچه نایلونی این چادرها باعث شده که استحکام خوبی به چادرها بدهد. لایه میانی پارچه ها از جنس کرک است و مانند یک پارچه خشک کن خاصیت گرفتن رطوبت را به عهده دارد.

چادر دوپوش

چادرهایی که نقص موجود در چادرهای تک پوش را رفع کرده اند و با پوش اضافه ای که بر روی چادر قرار می گیرد. رطوبت اضافی از چادر عبور کرده و به خارج از چادر انتقال پیدا می کند. در چادرهای دو پوش امکان استفاده از چادر در مناطق بارانی وجود دارد چرا که پوش اضافی به چادر خاصیت ضد آب بودن را داده است.

در چادر های دو پوش بین پوش اول و دوم چادر باید فاصله ای وجود داشته باشد و نباید در تماس یکدیگر باشند. این چادرها هم خاصیت ضد آب بودن را داشته و همچنین قابلیت تنفسی را دارند .

و نکته آخر علاقه مندان به سفر و کوهنوردی: بهترین نوع چادر را انتخاب کنید

در هنگام خرید چادر مسافرتی با حجم وسیعی از چادرهای متفاوت با ویژگی های مختلف روبرو می شوید و اگر به انتخاب چادر مسلط نباشید احتمالا دچادر سرگردگمی شده و حتی ممکن است دچار ضرر مالی نیز شوید. برای خرید از فروشگاههای لوازم کوهنوردی بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید تا بهترین خرید ممکن را انجام دهید:

فضای سقف چادر :

هنگامیکه سطح سقف را بررسی می کنید باید به ابعاد آن توجه داشته باشید و تنها به چارگوشه آن نگاه نیندازید.  افراد بلندقد به چادرهایی با ارتفاع بیشتر نیاز دارند و کوهنوردان تنومند به فضای بیشتری  برای آزادی عمل نیازمند خواهند بود.

فضای بالای سر چادر :

شیب سقف تعیین کننده مقدار فضای بالای سر است. قرار است با چند نفر به کمپ بروید و چه نوع آب و هوایی را پیش بینی می کنید؟ تصویر کنید در هوای بارانی و سرد مجبور شوید چندین روز داخل چادر حبس شوید. چادرهایی که فضایی بالای سر خوب و کافی داشته باشند برای اقامت اجباری چند روزه بسیار مناسبتر و بهترند.  نگران وزن چادر هم هستید؟ چادرهای سبک وزن معمولا صقف کوتاهی دارند و یا گوشه های آنها شیب دار استو در نتیجهع برای خوابیدن بهتر هستند تا نشستن.

شکل ظاهری چادر :

علاوه بر شکل هشتی ها به شکل کلی چادر هم توجه داشته باشید. چادرهایی مستطیلی شکل با سقف های بلد فضای خشکی بیشتری برای آشپزی خصوصا در باد و باران دارند.

بدین منظور فروشگاه اینترنتی تخصصی کمپینگ و کوهنوردی را به مسافران معرفی می نمائیم به نام “پرانا” ، که علاوه بر داشتن تنوع بسیار زیاد چادر در امر مشاوره فروش یکه تاز بوده و قبل از خرید کالا به کلیه خریداران خود مشاوره تخصصی خرید تلفنی و اینترنتی درباره کلیه محصولات خود می دهد.

بدین ترتیب خریداران تجهیزات سفر ، کمپینگ و کوهنوردی می توانند با استفاده از مشاوره رایگان پرانا با خیال راحت اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایند.

تماس و مشاره برای خرید : ۵۷۸۵۲-۰۲۱

وب سایت :   prana.ir