راهنمای خرید چادر مسافرتی (۱)

راهنمای خرید چادر مسافرتی

خرید چادر مسافرتی همانند خرید یک خانه است، چادرهای مختلفی در طرح ها و رنگهای متفاوت با ویژگی های متنوع و استایل های گوناگون در بازار موجود است. در این راهنما چگونگی انتخاب بهترین چادر مسافرتی  ارائه خواهد شد.

 

انواع چادرها:

چادرهای مسافرتی در پنج دسته کلی طبقه بندی می شوند:

  • .چادرهای مسافرتی تابستانی
  • چادرهای مسافرتی سه فصله
  • چادرهای مسافرتی قابل تغییر شکل
  • چادرهای زمستانی/ چادرهای مخصوص کوهنوردی
  • چادرهای تارپ

 

  1. چادرهای مسافرتی تابستانی

این نوع چادرها با حداکثر توانایی تهویه هوا و مقاوم در برابر هجوم حشرات در تابستان طراحی شده اند. چادرهای جنس خوب از این نوع بدلیل داشتن سیستم های اسکلتی قوی و پوشش های مقاوم در برابر باران  می توانند بخوبی در برابر بادهای ملایم و نیز طوفانهای تابستانی مقاومت کنند.  این چادرها سطح گسترده شبکه ای بجای نایلون دارند که علاوه بر جلوگیری از ورود حشرات به داخل چادر باعث جریان یافتن هوای تازه در چادر نیز می شوند.

  1. چادرهای سه فصله

هدف از طراحی این چادرها گرم و خشک ماندن فضای داخلی آن در طول فصل های بهار تا پاییز است. این چادرها در برابر بادهای شدید مقاومند اما مقاومتی در برابر وزن برف و تگرگ ندارند. دیواره های این چادر ترکیبی از شبکه توری و سیستم تهویه است که در نتیجه آن علاوه بر محافظت در برابر باد و باران، تهویه مطبوعی نیز ایجاد می شود.

۳٫چادرهای مسافرتی قابل تغییر شکل

این نوع چادرها برای علاقه مندان به سفری طراحی شده است که سفر در همه نوع شرایط را تجربه می کنند. طراحی ترکیبی این نوع چادرها متشکل از بخش های راهرو مانند، باران گیر و پایه هاست و در نتیجه در تابستان گرم در برابر آفتاب و در طوفانهای شدید دربرابر باد مقاوم اند. دیواره های این چادر پنجره های مشبکی با پنلهای نایلونی  محکم دارد که در هوای بد و بارانی می توان زیپ آن را بست. تنها نکته منفی در مورد این چادرها وزن سنگین آن  نسبت به انواع دیگر چادرهاست.

  1. چادرهای چادرهای زمستانی/ چادرهای مخصوص کوهنوردی

این نوع چادرها مجهز به پایه های  محکم  و چندین حلقه آویزان در نقاط کلیدی چادر هستند و برای شرایط سخت و بحرانی طراحی شده اند . این  چادرهای مسافرتی ارتفاع کمی داشته و تخته سنگ مانند هستند و در نتیجه در برابر باد مقاوم هستند.  کانالهای زیادی در این نوع چادرها وجود دارد و بهمین دلیل جمع کردن آن راحت است.

  1. چادرهای تارپ

این چادرها مورد توجه آن دسته از افراد علاقه مند به سفری است که به مسافرت با بار فوق العاده سبک علاقه مند هستند. تارپها ورقه محکم نایلونی یا پلی استری هستندکه می توان به درخت، ریشه ، بولدرها یا تیرکهای مخصوص  متصل کرد. برای آنکه این نوع چادرها تبدیل به بهترین پناهگاه شوند فرد باید به مهارتهای گره زدن کاملا آگاه بوده و تسلط داشته باشد.  و از آنجاییکه هیچ دیواره و سقفی وجود ندارد هیچ نوع محافظتی در برابر حشرات ایجاد نمی شود  اما  برای آب و هواب نامناسب کاملا مناسب اند.

راهنمایی برای علاقه مندان به سفر و کوهنوردی: بهترین نوع چادر را انتخاب کنید

در هنگام خرید چادر با حجم وسیعی از چادرهای متفاوت با ویژگی های مختلف روبرو می شوید و اگر به انتخاب چادر مسلط نباشید احتمالا دچادر سرگردگمی شده و حتی ممکن است دچار ضرر مالی نیز شوید. برای خرید از فروشگاههای لوازم کوهنوردی بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید تا بهترین خرید ممکن را انجام دهید:

فضای سقف

هنگامیکه سطح سقف را بررسی می کنید باید به ابعاد آن توجه داشته باشید و تنها به چارگوشه آن نگاه نیندازید.  افراد بلندقد به چادرهایی با ارتفاع بیشتر نیاز دارند و کوهنوردان تنومند به فضای بیشتری  برای آزادی عمل نیازمند خواهند بود.

فضای بالای سر

شیب سقف تعیین کننده مقدار فضای بالای سر است. قرار است با چند نفر به کمپ بروید و چه نوع آب و هوایی را پیش بینی می کنید؟ تصویر کنید در هوای بارانی و سرد مجبور شوید چندین روز داخل چادر حبس شوید. چادرهایی که فضایی بالای سر خوب و کافی داشته باشند برای اقامت اجباری چند روزه بسیار مناسبتر و بهترند.  نگران وزن چادر هم هستید؟ چادرهای سبک وزن معمولا صقف کوتاهی دارند و یا گوشه های آنها شیب دار استو در نتیجهع برای خوابیدن بهتر هستند تا نشستن.

شکل

علاوه بر شکل هشتی ها به شکل کلی چادر هم توجه داشته باشید. چادرهایی مستطیلی شکل با سقف های بلد فضای خشکی بیشتری برای آشپزی خصوصا در باد و باران دارند.

در این راهنما به چند اصل در انتخاب چادر اشاره شده است ولی نکاتی که باید در هنگام خرید چادر مسافرتی به آن توجه شود بسیار بیشتر از این موارد هستند. مقاله راهنمای خرید چادر مسافرتی (۲)