راهنمای خرید چادر مسافرتی – ۲

در اینجا اشکال و ویژگی های متنوع انواع چادرهای مسافرتی ذکر شده است که در هنگام خرید چادر مسافرتی مناسب از فروشگاههای لوازم کوهنوردی بسیار مفید خواهد بود.

شکل چادرها

چادرهای مسافرتی چندین شکل دارند: هر کدام از این اشکال مزایا و معایب خود را دارند. اشکال انواع چادرها در زیر آورده شده است:

چادرهایی با فریم ای شکل

این چادرهای ساده، سبک و اغلب ارزان قیمت  بوده و دیواره های شیب داری دارد که فضای قسمت بالای سر و آرنج را محدود می سازند. از آنجاییکه دیواره های جانبی وسیع این نوع چادرها توانایی ایستادگی در برابر بادهای تند و خشن را دارد استفاده از آنها در شرایط سخت بسیار مفید و مناسب است.

 چادرهایی با فریم ای شکل تغییریافته

در طراحی این چادرهای مسافرتی از یک تیرک حلقه ای مرکزی، یک تیرک خمیده و یا دیواره های جانبی منحنی دار استفاده شده است تا  فضای داخلی بیشتری ایجاد شده و پیکربندی آن نسبت به مدل فریم ای شکل دار استاندار مقاومت تر و با ثبات تر باشد.

چادرهای گنبدی شکل

چادرهای گنبدی شکل اشکال، اندازه و ساختارتیرک متفاوتی دارند و در بیشتر آنها سقف های  کاذب و قوسی شکلی وجود دارد که باعث مقاومت مناسب  چادر در برابر باد شده  و نیز ایجاد فضای داخلی مناسب و کافی هم در آن ایجاد می شود.

چادرهای حلقه ای  یا  تونلی شکل

چادرهای حلقه ای، تونلی شکل یا لوله ای مانند در خصوصیت خوب دارند: وزن مناسب و مقاومت در برابر آب و هوای بد. این چادرها توانایی برپایی به صورت مستقل را ندارند و در نتیجه برای برپایی به مقدماتی خاص و تکیه گاه نیاز دارند.

چادرهای هرمی شکل یا خیمه های مخروطی سرخپوستان

در طراحی این سرپناهها ازلایه محافظ در برابر شرایط بد جوی استفاده شده است که به یک تیرک مرکزی افقی متصل است و روش نصب آن به نوعی است که در انتها یک خیمه مخروطی شکل برپا می شود. نسبت فضا به وزن نسبت جالبی است ولی طراحی بدون کف آن به معنای عملکرد بهتر این چادر در هوای بارانی و مرطوب و نیز محافظت بهتر در برابر حشرات است.

 

تذکری به کوهنوردان و علاقه مندان به سفر: ویژگی ها و عملکرد چادر خود را بشناسید

چادرتان را در خانه برپا کنید.

منتظر اولین سفرتان برای امتحان چادرتان نباشید. برپایی چادر اغلب دردسرساز است و این مشکلات تا زمانی ادامه دارد که روش برپایی کامل تیرکها و اتصال آن به بدنه چادر را بشناسیدو در صورتی که روش برپایی چادرتان را ندانید ممکن است مجبور شوید در باد و باران با فانوسی به دست چادرتان را با دردسر زیاد برپا کنید. بهتر است از فضای داخل خانه برای امتحان نصب چادر استفاده کنید.

تمامی شکافها ی چادر مهر و موم و بسته شده اند.

مطمئن شوید تمامی درزها و شکافهای چادر توسط کارخانه تولید کننده بسته شده اند. در غیر اینصورت باید خود شخصا درزها و شکافها را مهر و موم کنید تا از ورود باران و باد به درون چادر جلوگیری شود.

اتصالات را بررسی کنید.

مطمئن شوید تعداد کافی از اتصالات را به همراه دارید ( بهتر است تعدادی اتصالات اضافی هم همراه داشته باشید). در نتیجه در هوای نامساعد و طوفانی میتوانید از امنیت چادر خود مطمئن شوید ( هرچه از اتصالات بیشتری استفاده شود و چادر به خوبی به زمین وصل شود امنیت چادرتان در هوای بد بیشتر خواهد بود.

بند مهار چادر خود را بشناسید.

خصوصا در چادرهای قابل تغییرشکل و چادرهای کوهنوردی تمامی حلقه های مهار را قبل از اتصال بررسی و شناسایی کنید. طنابهای مهار ثبات و مقومت چادر را در شرایط سخت و بادی افزایش می دهند.

زیراندازی تهیه کنید.

زیراندازی برای زیر چادرتان تهیه کنید؛ این کار باعث جلوگیری از فرسایش و سایش چادر می شود. مواد دوونت تیوکی موادی ارزان، سبک  و زمخت هستند که در اکثر فروشگاههای لوازم بازسازی منازل به راحتی قابل دسترس اند. تنها کافیست چادر خود را روی این ورقه ها قرار داده با مارکی مساحت آن را مشخص کرده و چند اینچی به سمت داخل آن را برش دهید. این کار باعث جلوگیری از نفوذ آب به درون چادر می شود.

ویژگی های چادر

در اینجا متداول ترین ویژگی های چادرها معرفی شده است:

ساختار: مستقل و غیر مستقل

مستقل

چادرهای مستقل را می توان بدون کمک و نیاز به اتصالاتی خاص برپا کرده و بهمین دلیل  استفاده از این نوع چادرها آسان است و براحتی می توان آن را جابجا کرد.

نکته : تمامی چادرها باید با استفاده از اتصالات محکم شوند تا در برابر باد و باران مقاوم بوده و به حداکثر ظرفیت استفاده از چادر دست یافت.

غیرمستقل

برای برپایی این نوع چادرها به اتصالات نیاز است و البته برپایی آنها در زمین های شنی و برفی نیاز به توجهاتی خاص دارد. این نوع چادرها سبک تر از چادرهای مستقل بوده و می توان در فضاهای کمجا و حتی تنگ هم آنها را برپا کرد.

درها: دو در در مقابل یک در

چادرهای دارای یک در : سبک تر از چادرهای دو در هستند و برای ورود و خروج از آن افراد باید از روی هم عبور کنند.

چادرهای دارای دو در: راحتی و آزادی رفت و آمد از مزایای آن است و به هر نفر اجازه می دهد فضای خاص خود را برای گذاشتن وسایلشان داشته باشند.

در اینجا تنها دو مورد از ویژگیهای چادرهای مسافرتی ارائه شده است ولی توجه به این دو نیز در انتخاب بهترین نوع چادرها بسیار کارساز است.