چگونه در باد، باران و برف آتش درست کنیم؟

بیشتر اوقات ( موقع بارش باران، برف و یا وزش باد) ما احتیاج بیشتری به آتش داریم! و دقیقا روشن کردن آتش در همین مواقع دشوار می باشد. در حالی که روشن کردن آتش از نکات مهم در کمپینگ می باشد برای بقا! در این شرایط به یک آتش قوی احتیاج داریم که به سادگی خاموش نشود.

مهمترین نکته و راز آتش روشن کردن اینکه آتش را از بیرون به داخل بسازیم!!!

شروع
– جمع آوری کردن سوخته. اول از همه باعث میشه شماگرم بشید و بتوانید کارتونو درست انجام دهید.
– به اندازه نیاز خود برای آن شب سوخت تهیه کنید. (مثلا یک پشته هیزم برای روشن نگه داشتن آتش در طول شب) می تونید با قطعه قطعه کردن یک درخت پیر و کهنه هیزمی که نیاز دارید را آماده کنید.
– بهتر است از قبل تبر و یا اره داشته باشید، چون بدون این ابزار ها کمی کارتون سخت تر می شود. شدنی ست اما سخت تر!

نکته: در موقع جمع آوری هیزم از دستکش های پشمی استفاده نکنید چراکه به انگشتانتان آسیب می رساند.

رسیدن به مرکز آتش

به راحتی می توانید برای سوخت آتش از شاخه های خشکی که پای درختان کاج و صنوبر وجود داره استفاده کنید. اکثر اوقات این شاخه ها خشک هستند چون شاخه های درخت از خیس شدن آنها جلوگیری می کنند. اما اگر بارندگی خیلی شدید بود و این شاخه ها هم خیس بودند ، می توانید از قسمت های داخلی درخت های خشک شده و و الوارهای بزرگ، به کمک اره و تبر به چوب های خشک داخلی با ضخامت های مختلف می رسیم.

در مواقع بارش برف شدید هیزم نمی توان به راحتی پیدا کرد پس بهتر است حتما آتشزنه به همراه خود داشته باشید. گلوله های پنبه ای آغشته به مواد نفتی گزینه ی مناسبی می باشد. می توانید از تراشه های پوست چوب درختان و یا دسته ای ازبرگ های درختان سوزنی مانند کاج و یا شاخه ها و بته های خشک در اطراف آتش زنه درست کنین. با ضخامت انگشت شصت مخروط را درست کنید.

نکته: برای اطمینان بیشتر از چوب هیی که صمغ به آنها چسبیده و ضخامت آن به اندازه انگشت است استفاده کنید. زیرا صمغ باعث می شود جرقه زدن در هوای مرطوب راحت تر باشد.

روشن کردن آتش

برای روشن کردن آتش از باریکه های چوب هایی که صمغ به آنها چسبیده است استفاده کنید. همچنین استفاده از فندک های اتمی (بوتان) که شعله های بلند و قوی دارند استفاده کنید زیرا در آن داخل شعله های خوبی ایجاد می کنند.

وقتی مخروط هیزمی خود را آماده کردید با حرکت دادن قسمت هایی که در آن آتش وجود دارد می توانید هیزم های بیشتری در آن بین قرار داده تا آتش بزرگ و بزرگتر شود.
وقتی آتش مخروطیتون به خوبی آماده شد می توانید از چندتا گیاه یا چوب زنده تر نیز استفاده کنیدو به آتش اضافه کنید. چراکه به نسبت چوب های خشک دیرتر می سوزند ولی برای مدت بیشتری باقی میمانند این کمک میکنه که در طول شب آتش داشته باشید و از گرمای آن در یک شب سرد و زمستانی لذت ببرید